Po 20 latach koncern skasuje Microsoft Open License Program. Nowa rola przypadnie partnerom CSP.

Od stycznia 2022 r. Microsoft Open License Program będzie niedostępny – zdecydował koncern. Od przyszłego roku zakup dostępu do usług Microsoftu będzie realizowany poprzez partnerów w ramach programu Cloud Solution Provider.

Microsoft zamyka program licencyjny MOLP. Co dalej?

MOLP umożliwiał MŚP i jednostkom publicznym nabywanie i korzystanie z licencji oraz usług w opcji wieczystej oraz w subskrypcji. Popularny był pakiet Software Assistance, obejmujący aktualizację oprogramowania, pomoc techniczną i mobilność licencji. Pakiet jest ważny przez 2 lata i można go przedłużyć. W ramach MOLP można było także nabyć subskrypcje licencji na m.in. Office 365 oraz tokeny Azure.

Podmioty korzystające z MOLP mogą odnawiać i nabywać nowe licencje do końca roku. Usługi będą ważne przez czas, na jaki zostały wykupione.

Pakiet SA będzie obowiązywał do jego wygaśnięcia, nawet jeśli ten termin przypada po 31 grudnia 2021 r.

Niewykorzystane tokeny usług online można używać także po 31 grudnia 2021 r., w okresie do 5 lat od zakupu tokena.

„Nadal masz pełne prawa i dostęp do wszystkich bezterminowych licencji na oprogramowanie nabytych w ramach programu Open License” – zapewnia Microsoft.

CSP: to ułatwienie dla klientów

„Zmiany spowodowane wycofaniem programu MOLP mogą wydawać się drastyczne, ale znacznie ułatwiają proces nabycia licencji na konkretne usługi” – przekonuje Elżbieta Radowska, dyrektor działu sprzedaży w firmie Pretor, jednego z partnerów w programie Cloud Solution Provider.

We współpracy z partnerem CSP klienci będą mogli kupić dożywotnie licencje na oprogramowanie, jednak bez pakietu SA. Ten można będzie nabyć w ramach innych programów: Microsoft Open Value i Microsoft Open Value Subscription.

Poprzez CSP będą dostępne subskrypcje części oprogramowania serwerowego i subskrypcje usług online.

Z informacji umieszczonych na stronie Microsoftu wywnioskować można, że tymi zmianami firma chce usprawnić klientom proces transakcyjny oraz zapewnić im większą elastyczność i przewidywalność kosztów.

„Firmy, które planowały w dłuższej perspektywie nabycie lub odnowienie licencji lub subskrypcji na konkretne produkty, mogą teraz zastanawiać się nad tym, czy swoich działań nie przyspieszyć, żeby zdążyć przed zamknięciem MOLP. To jednak nie jest dobra decyzja. Partnerzy CSP są w stanie często wskazać lepsze dla klienta rozwiązanie” – twierdzi Elżbieta Radowska.

Jak podaje Microsoft, w programie Cloud Solution Provider bierze udział ponad 90 tys. firm. Generują one ok. 60 proc. wszystkich transakcji partnerów Microsoftu.

Skip to content