Znajomy na Facebooku prosi o kod BLIK?

Twój znajomy publikuje w mediach społecznościowych emocjonalny post nt. wypadku czy choroby bliskich i prosi Cię o wsparcie finansowe lub szybki przelew BLIKIEM?

Uważaj, bo jego konto mogło zostało przejęte, a ty masz do czynienia z cyberprzestępcami

W ostatnim czasie, także polscy użytkownicy Facebooka mogli otrzymać wiadomość od znajomego, który zwraca się z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą BLIK-a. W tym przypadku oszuści posługują się przejętymi kontami na Facebooku i wysyłają wiadomości do znajomych ofiary – prośba najczęściej dotyczy zagubionego portfela i związanej z tym potrzeby pożyczenia pieniędzy. Niestety dzięki tej metodzie, w momencie przekazania kodu BLIK, ofiara ma bardzo nikłe szanse na odzyskanie pieniędzy. Oszust może w bardzo szybki sposób pobrać pieniądze z bankomatu i po prostu zniknąć. Jak podaje śląska Policja, takich przypadków w Polsce jest sporo, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na poziom zabezpieczeń swoich kont na portalach społecznościowych.

Aby zwiększyć ochronę przed tego typu atakami należy stosować odpowiednie rozwiązania zabezpieczające oraz zachować czujność.

– W wymienionych przypadkach, realnym problemem jest zaniedbanie użytkowników w kwestii zabezpieczeń swoich kont. W momencie, gdy nie korzystamy z unikalnych silnych haseł oraz opcji uwierzytelniania wieloskładnikowego, oszuści znacznie łatwiej mogą przejąć kontrolę nad naszymi kontami na portalach społecznościowych i wykorzystać je do dalszych przestępstw. A jak pokazują powyższe przykłady, oszuści stale doskonalą metody działania, coraz śmielej wykorzystują skradzione konta i grają na emocjach ofiar. W momencie, gdy otrzymamy od naszego znajomego prośbę o pożyczkę, warto zweryfikować tę informację, na przykład w bezpośredniej rozmowie telefonicznej – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

×
Szukasz profesjonalnego wsparcia IT? Masz ciekawy projekt informatyczny do realizacji? Interesuje Cię zakup i wdrożenie sprzętu IT? Zostaw swoje dane. Skontaktujemy się z Tobą (akceptujesz politykę prywatności www).
Skip to content