25 września 2023 roku wejdzie w życie nowe prawo zwalczające nadużycia w komunikacji elektronicznej. Na celowniku znalazły się przede wszystkim fałszywe SMS-y, którymi oszuści próbują wyłudzać pieniądze. Jakie zmiany przewiduje ustawa i czy to koniec dziwnych wiadomości z linkami?

źródło: czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/technologia/news-czy-to-koniec-oszustw-na-sms-nowe-prawo-od-poniedzialku,nId,7043208#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=safari

  • spoofing – podszywanie się pod elementy systemu teleinformatycznego instytucji, firm, banków;
  • phishing – podszywanie się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia wrażliwych informacji;
  • smishing – szczególny przypadek phishingu, gdzie do wyłudzenia wykorzystuje się wiadomości SMS.

Przestępcy (jak przez całą historię naszego gatunku) nadążają za innowacjami technologicznymi i nie przepuszczają żadnej szansy żeby dorobić się kosztem innych. W większości przypadków próby kradzieży spełzają na niczym. W zalewie fałszywych SMS-ów często znajdzie się jednak kilka osób, które z braku wiedzy, nadmiaru ufności czy strachu klikną w link lub udzielą komuś informacji, które mogą posłużyć np. do zaciągnięcia pożyczki.
Podaj adres, bo przesyłka czeka? SMS to oszustwo, które może ciebie drogo kosztować

Opisanym powyżej, ale także innym formom cyberprzestępczości ma przeciwdziałać nowe prawo, które wejdzie w życie w poniedziałek, 25 września. Dokument, który prezydent Andrzej Duda podpisał jeszcze w sierpniu to Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Jakie zmiany wprowadza ustawa? Najwięcej pracy mają operatorzy

Główny ciężar zmian, które mają chronić nas przed oszustami, będzie spoczywał na telekomach – operatorzy będą zobowiązani do blokowania SMS-ów wyczerpujących znamiona smishingu (SMS phishing). Blokowane będą też połączenia głosowe podszywające się pod inne osoby lub instytucje.

Szablony wiadomości, które posłużą do rozpoznawania fake’ów przygotuje NASK-CSIRT (komórka jednego z instytutów badawczych PIB – Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej). Dodatkowo Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie też prowadził rejestr numerów niebezpiecznych. Te zostaną udostępnione operatorom, a następnie zablokowane.

Czytaj więcej na https://geekweek.interia.pl/technologia/news-czy-to-koniec-oszustw-na-sms-nowe-prawo-od-poniedzialku,nId,7043208#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=safari

Skip to content