Kategorie
Bez kategorii

Kolejne blue screeny w Windows 10

Microsoft znowu nie ma szczęścia w poprawianiu błędów. Właśnie powstał nowy PoC (Proof of Concept) i tym samym publicznie dostępny exploit, w którym badacz pokazuje jak za pomocą specjalnie przygotowanego kodu wykonać lokalną eskalację uprawnień (LPE) ze zwykłego użytkownika do SYSTEM, czyli do najwyższych uprawnień na Windows.

12 marca 2021

Kolejne blue screeny w Windows 10


KOLEJNE BLUE SCREENY W WINDOWS 10. TYM RAZEM ZAWINIŁA POPRAWKA KB5000802.

Marcowa aktualizacja Windows 10 (KB5000802) powoduje wiele problemów użytkownikom systemu. W ciągu kilkunastu godzin pojawiło się wiele zgłoszeń niebieskich ekranów śmierci podczas próby skorzystania z drukarki. Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o błędach związanych z inną aktualizacją Windows 10.

KB5000802 to jeden z pakietów aktualizacji pobieranych automatycznie dla wersji Windows 10 20H2. Znajdziemy w niej poprawki bezpieczeństwa, a więc stanowi ona wysoki priorytet. Z tego względu u części użytkowników została zainstalowana w pełni automatycznie. Cóż, jak można było się spodziewać, wraz z nią pojawiły się nowe krytyczne błędy, prowadzące do BSOD.

Użytkownicy zgłaszają problem z zawieszającymi się komputerami, a następnie niebieskimi ekranami śmierci, wyświetlającymi kod błędu „APC_INDEX_MISMATCH for win32kfull.sys”. Jeden z czytelników serwisu Windows Latest twierdzi, że aktualizacja gryzie się z niektórymi sterownikami drukarek.

„Wydaje mi się, że ta aktualizacja powoduje wyświetlanie niebieskich ekranów podczas drukowania z pomocą sterowników Kyocera Universal Print. Mam już co najmniej 20 potwierdzonych przypadków od 4 różnych klientów, a minęła dopiero godzina” – relacjonuje czytelnik.

Pojawiają się jednak doniesienia o błędach w komputerach z Windows 10 korzystającymi z drukarek innych firm. Oprócz Kyocera, mówi się o Ricoh i Zebra. Błędy wyskakują w momencie, gdy użytkownicy próbują dokonać wydruku. Co więcej, analogiczny problem występuje w przypadku systemów Windows 10 1909 (19H2).

ROZWIĄZANIE? ODINSTALUJ PROBLEMATYCZNĄ AKTUALIZACJĘ WINDOWS 10

Aktualnie jedynym sposobem rozwiązania problemu jest odinstalowanie kłopotliwej poprawki. Aby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki:

  1. W pasku wyszukiwania wpisz „Windows Update” i kliknij „Ustawienia usługi”
  2. Kliknij „Wyświetl historię aktualizacji”
  3. Kliknij „Odinstaluj aktualizacje”
  4. Znajdź aktualizację „KB5000802”, kliknij prawym przyciskiem myszy i „Odinstaluj”.

żródło: https://www.dobreprogramy.pl/Kolejne-blue-screeny-w-Windows-10.-Tym-razem-zawinila-poprawka-KB5000802,News,113828.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.