Kategorie
Bez kategorii

Pożar u chmurowego giganta!

Microsoft znowu nie ma szczęścia w poprawianiu błędów. Właśnie powstał nowy PoC (Proof of Concept) i tym samym publicznie dostępny exploit, w którym badacz pokazuje jak za pomocą specjalnie przygotowanego kodu wykonać lokalną eskalację uprawnień (LPE) ze zwykłego użytkownika do SYSTEM, czyli do najwyższych uprawnień na Windows.

11 marca 2021

Pożar u chmurowego giganta!


Pożar strawił centrum przetwarzania danych firmy OVH w Strasburgu. O kłopotach w obsłudze użytkowników piszą od rana także polskie firmy.

Kłopoty klientów Allegro i innych sklepów e-commerce używających programów Senuto, BaseLinker, nie otwierające się strony społeczności MMA,  czy brak obrazków na Wykop.pl – to pierwsze z brzegu przykłady skutków pożaru, który strawił serwerownie firmy OVH w Strasburgu.

Skoro mowa o Allegro, największej w kraju platformie e-commerce, to należy się spodziewać kłopotów wielu firm. Marcin Gruszka, reprezentujący serwis zapewnia, że platforma stara się pomóc sprzedającym i kłopot nie leży po jej stronie.

O pożarze i jego ugaszeniu w godzinach porannych poinformował na Twitterze założyciel OVH Octave Klaba. Według jego wpisu, incydent ma dużą skalę: ogień zniszczył ważny obiekt – SBG2 oraz część sąsiedniego SBG1. Strażacy próbowali ochronić trzecie data center, a czwarte pozostało nietknięte.

Według Klaby, nie było ofiar w ludziach wśród pracowników firmy.

Octave Klaba @ olesovhcomWe have a major incident on SBG2. The fire declared in the building. Firefighters were immediately on the scene but could not control the fire in SBG2. The whole site has been isolated which impacts all services in SGB1-4. We recommend to activate your Disaster Recovery Plan.3:42 AM · 10 mar 2021 Nie wiadomo dokładnie jak na razie, jaki jest wpływ pożaru w OVH na polski internet. Poszczególne firmy dzielą się wiadomościami na ten temat i przepraszają swoich klientów.

Skontaktowaliśmy się z OVH w Polsce, ale firma nie była jeszcze w stanie oszacować skali problemu.

OVHcloud podaje, że obsługuje 400 tys. serwerów we własnych 31 centrach danych na 4 kontynentach. Korzysta z jej usług nich 1,6 miliona klientów w 140 krajach. Centrum przetwarzania danych w Strasburgu zostało zbudowane w 2012 roku i obsługuje (od 2015 roku) m.in. start-upy.

Kłopoty mają niektóre firmy medialne. O tym, że nie działa od rana powiadomił nas m.in. wydawca „Magazyn Pismo”.

OVH należy do najpopularniejszych firm hostingowych w Polsce, po takich graczach jak Nazwa.pl, czy Home.pl.

W ostatnich latach pożar był przyczyną awarii w data center T-Mobile Polska w Warszawie. Z kolei systemy gaśnicze nie zadziałały prawidłowo np. w Netii, czy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

żródło: https://www.parkiet.com/Gospodarka—Swiat/303109951-Pozar-u-chmurowego-giganta-Klopoty-maja-tez-polskie-firmy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.