Korzystasz z portali aukcyjnych lub ogłoszeniowych? Przestępcy mogą to wykorzystać aby wykraść dane Twoich kart płatniczych. Dlatego uważaj na linki podsyłane w wiadomościach SMS, komunikatorach WhatsApp/Messenger i inne, które zachęcają do podania danych Twojej karty płatniczej.

 Dane karty tj. jej numer , kod CVV2 oraz data ważności są szczególnie wrażliwe. Jeśli je podasz, przestępcy będą mogli dodać ją do płatności mobilnych i płacić nią np. w internecie, a Ty stracisz pieniądze.

Przykładowe wyłudzenie danych karty na stronie podszywającej się pod portal aukcyjny:

Wyłudzenia kartWyłudzenia kart

Płacenie smartfonem – czym jest wersja cyfrowa Twojej karty?

Kartę (debetową lub kredytową) możesz dodać w formie cyfrowej na urządzeniu mobilnym np. na smartfonie. Dodanie karty odbywa się w aplikacji mobilnej banku lub aplikacji np. Google Pay lub Apple Pay. Dzięki temu możesz płacić swoim smartfonem jak kartą płatniczą.
Gdy udostępnisz dane swojej karty i zatwierdzisz dodanie jej w wersji cyfrowej zezwolisz przestępcy na wykonywanie płatności kartą w sklepie lub Internecie bez Twojej wiedzy i zgody!

Dlatego, przeczytaj nasze wskazówki jak uniknąć kradzieży

  • Nie klikaj w linki do płatności wysłane w wiadomościach SMS lub komunikatorach.
  • Nie wprowadzaj numeru karty, kodu CVV2 i daty ważności na wyświetlonych formularzach, nawet jeśli wyglądają wiarygodnie (np. jak strona serwisu ogłoszeniowego).
  • Uważnie czytaj wszystkie komunikaty SMS wysyłane z banku.
  • Uważaj, jeśli niespodzianie otrzymujesz wiadomość SMS dot. dodania Twojej karty w postaci cyfrowej do swojego rachunku. Nie potwierdzaj takiej operacji. Nigdy nie podawaj nikomu kodu autoryzującego taką operację. Nie wpisuj go również na żadnej stronie internetowej. Jeśli to zrobisz, przestępca będzie mógł wykonywać transakcje Twoją kartą płatniczą.
  • Nie potwierdzaj w aplikacji mobilnej i nie wprowadzaj nigdzie kodów autoryzacyjnych SMS (dot. płatności 3D-Secure) dla transakcji kartą płatniczą których nie wykonujesz.

Pamiętaj, że Twoje zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.

Skip to content