Luka w zabezpieczeniach scheme flooding umożliwia witrynom niezawodną identyfikację użytkowników w różnych przeglądarkach internetowych i łączenie ich tożsamości w jeden profil.

Lista przeglądarek, których dotyczy problem (wersje desktop), znajduje się poniżej:

  • Chrome,

  • Firefox,

  • Safari,

  • Przeglądarka Tor.

Luka wykorzystuje informacje o zainstalowanych aplikacjach na komputerze w celu przypisania stałego unikalnego identyfikatora. Ma to zastosowanie nawet wtedy gdy użytkownik przełączy się na inną przeglądarkę, użyje trybu incognito lub VPN. Innymi słowy, atakujący są w stanie połączyć nasze operacje wykonywane w Chrome z tymi w przeglądarce Firefox lub Safari, dokonać dokładnej identyfikacji i śledzić dalsze poczynania w sieci.

Niebezpieczne profilowanie

Lista zainstalowanych aplikacji na czyimś urządzeniu może wiele ujawnić na temat jego zawodu, nawyków i wieku. Witryna internetowa może być w stanie wykryć urzędnika państwowego lub wojskowego w Internecie na podstawie zainstalowanych przez nie aplikacji i powiązać historię przeglądania, która ma być anonimowa.

Jak to działa?

Luka w zabezpieczeniach umożliwia atakującym ustalenie, jakie aplikacje zostały zainstalowane na urządzeniu. W celu wygenerowania 32-bitowego identyfikatora urządzenia, witryna internetowa może przetestować listę 32 popularnych aplikacji i sprawdzić, czy któraś z została zainstalowana, czy też nie. Cały proces zajmuje tylko kilka sekund.

Możecie to zweryfikować samodzielnie. W pasek adresu przeglądarki wpiszcie przykładowo  skype:// i zobaczcie co się wydarzy.

Jeśli posiadacie zainstalowany program Skype, przeglądarka otworzy okno dialogowe z pytaniem, czy chcecie go uruchomić. Każda zainstalowana aplikacja może zarejestrować swój indywidualny schemat, aby umożliwić innym aplikacjom jej otwarcie.

Atakujący mogą przygotować listę schematów adresów URL aplikacji, które chcą przetestować. Lista może być podyktowana potencjalnymi celami ataku – np. aplikacje usprawniające pracę zdalną, narzędzia developerskie itp. Atakujący mogą również szukać programów, które posiadają podatności i w ten sposób dostać się do wnętrza upatrzonej infrastruktury.

Z takimi informacjami przestępcy są już w stanie opracować dobrze sprofilowaną kampanię i skutecznie zinfiltrować obrane za cel organizacje.

Skip to content